Ako vybrať zájazd

17.03.2011 00:52

Pri výbere zájazdu najprv overte, či je cestovná kancelária alebo agentúra poistená proti krachu. Ak si kúpite zájazd u poistenej cestovnej kancelárie, nemusíte sa báť, že v zahraničí zostanete na holičkách. Podľa zákona sa o vás postará príslušná poisťovňa. 
Klienti majú zo zákona právo, aby im zástupca predložil certifikát, cestovné kancelárie ho však zvyčajne mávajú vystavený na viditeľnom mieste.
Zo zákona vyplýva povinnosť poistenie proti krachu len a len pre cestovné kancelárie. U nepoistených subjektov nie je klient chránený proti úpadku a môžu mu nastať značné problémy pri akejkoľvek finančnej kompenzácii, na ktoré nebude mať nárok.
Zájazdy totiž organizujú jazykové školy, zdravotnícke zariadenia, odborové zväzy a podobne. V týchto prípadoch nie je klient chránený ovplyvňovaní úpadku. Nemá tak nárok na akúkoľvek finančnú náhradu alebo reklamáciu.
Tiež internetový predajca je podľa zákona povinný uviesť, ktorá cestovná kancelária zájazd realizuje. Na webových stránkach by mala byť tiež kópie osvedčenia poistenie proti úpadku.